BOLLYWOODSKÝ TANEC
Bollywoodský tanec je komerční název pro indický filmový tanec. Taneční scény jsou plné barev a skvostně zdobených kostýmů, zvláštní kouzlo bollywoodských choreografií však spočívá v kombinacích mnoha tanečních stylů. Takže bollywoodský tanec je vlastně spojením ladných staroindických muder, prvků arabského břišního tance, lidového tance bhangra, kultur latinskoamerických, španělských, prvků moderny, hip-hopu a dalších. Nejedná se o břišní tanec, který má velmi podobně znějící název (belly dance), i když některé prvky si z něho bolly dance rád vypůjčí. V České republice je Bollywoodský tanec dosud poměrně málo známým pojmem, seznámíte se tedy s prakticky novým stylem.
Zaměřujeme se zvláště na moderní styl posledních zhruba třiceti let bollywoodského tance. Pestrá choreografie s prvky orientu, veselá a svěží indická filmová hudba, tanečnice v krásných kostýmech s originálními šperky z Indie... Bollywoodský tanec je rozhodně atraktivní pro nejširší publikum, ženy, muže i děti.
Termín Bollywood byl vytvořen ze slov „Bombay“ (původní a dnes opět platný název pro Bombaj je Mumbai) a „Hollywood”. Mumbai je hlavním centrem pro výrobu a editaci indických filmů. Celosvětově mají bollywoodské filmy kolem 3,6 miliardy diváků a před nedávnem se vydaly na vítězné tažení Evropou. Televizní stanice jsou překvapeny závratnou sledovaností uváděných sladkobolných dramat.
Ve filmu téměř nehraje roli zápletka, úspěch záleží především na tanečních a hudebních vložkách. Pohybové sestavy jsou tvořeny vždy pro konkrétní film a je třeba, aby si je diváci mohli zapamatovat a napodobit, neboť z kina chodí Indové za zpěvu a tance.
Bollywoodský tanec je odrazem vysoce vyvinuté, prastaré indické taneční tradice, která se po divadlu samozřejmě přizpůsobuje i filmu. Choreografové, kteří jsou otevřeni světovým vlivům, přebírají pohybové prvky všech kultur. Výsledkem je komplexní pohybová koncepce, která vznikla spojením ladných staroindických muder, prvků arabského břišního tance a stylu jazz-dance. V 90. letech se tradiční tanec začíná kombinovat s lidovým tancem bhangra a postupně přibírá prvky kultur latinsko-amerických, španělských i orientálních, nepohrdá ani jazzem, modernou, hip-hopem a dalšími.
Hlavní postava nejčastěji tančí se skupinou komparsu. Obří taneční scény jsou plné barev a skvostných kostýmů. Zvláštní kouzlo bollywoodských choreografií ale spočívá v tom, že nejen mísí tradiční indické taneční prvky, avšak chvíli se tančí “po indicku”, po pár minutách se hrdinové vesele zmítají v rapových kreacích a mezitím předvedou např. něco salsových kroků.
V současné době jsou nejžádanější folklorní vložky ve spojení se západními prvky. Zejména bhangra – tanec původně rybářských a dožínkových slavností. Vznikla na severu Indie (spolu s územím Pákistánu se tato oblast nazývá Punjabi – po našem Pandžáb). Tance překypují radostí ze života, nemají pevně určené taneční kroky, každý se je dokáže snadno naučit. Dá se tančit jak v tradičním oděvu včetně turbanu, tak v džínách. Na celém subkontinentu ani ve Velké Británii neexistuje indická svatba, která by se slavila bez těchto temperamentních tanců. Nadšenci po celém světě pořádají soutěže v tanci bhangra. Bhangra byla vždy populární mezi pandžábskými lidmi všude po světě, ale výraznou obnovou prošla zejména během posledních nejméně deseti let. Surový tradiční zvuk bubnu dhol je často doplněn současnými hudebními styly. Smísil se s prvky disco, reggae, techno, house apod. Ve skutečnosti jsou tyto nové styly tak úspěšné, že moderní bhangra je importována zpět do Indie, většinou z Velké Británie. V USA již několik let spolupracují přední tvůrci s indickými umělci a úspěch slaví na obou kontinentech.